Головна Контакти Події Форум Курорти Додати готель Туристичні пам'ятки Пошук  
Cтворення сайту - Студія Веб-Стиль
Апарт-готель «ФАВАР КАРПАТИ», Східниця

Відпочинок в Карпатах 2020. 1650 баз для відпочинку з фото, ціни. Бази з басейнами в Карпатах, туристичні пам'ятки, мапи. Літній відпочинок в Карпатах, гірськолижні курорти Карпат, туристичні пам'ятки Карпат і Закарпаття. Ціни на проживання, відгуки туристів, фотографії, Новорічні свята в Карпатах, безкоштовне бронювання.

Пошук по сайту: Туристичний довідник Карпат

Свалявський Меморіальний комплекс:

Повернутися до списку об`єктів Свалявський Меморіальний комплекс

Загальний опис:

Страшна трагедія сталася вночі 15 березня 1915 року. Йшла Перша Світова війна і по залізниці весь час рухались ешелони з військами, котрі направлялись на східний фронт. На той час австро-угорським військам вдалось зупинити наступ російської армії, яка протягом вересня-жовтня 1914 року оволоділа великою територією Закарпаття, а вздовж річки Латориці дійшла майже до самої Сваляви. Це був славетний Брусиловський прорив. В 1915 році східний фронт знову перемістився в Галичину, куди і направлялись австро-угорські війська. Тої ночі, І5 березня, із станції Свалява вирушив ешелон з військом у напрямку Волівця.
Неподалік станції Заньки 20 вагонів обірвались і почали стрімко котитися назад, набираючи шалену швидкість.
Як пізніше переказували ті, кому пощастило залишитися живими, вояки в товарних ваготах-теплушках вирішили, що почався контрнаступ російських військ, тому поїзд так швидко повертається назад. Поодинокі воїни, відчувши біду, вискакували з вагонів, хоч шансів не розбитися при такій швидкості руху було небагато. До того ж, як згадували, двері на вагонах зовні закривали на засуви, щоб запобігти дезертирству. На станції Свалява всі колії були зайняті ешелонами з військом, гарматами, амуніцією, коли вагони, що бігли згори, зіткнулися з маневровим паровозом, який стояв на їх шляху. Вибух нечуваної сили розбудив свалявців. Вибухнули цистерни з бензином, горіли вагони, люди... Поранених й обпечених зносили в госпіталь, де зараз СШ № 3.
В цій катастрофі загинуло більше 100 чоловік. У неділю на подвір'ї школи в ряд були поставлені труни і священики відправляли панахиду. Поховали загиблих на цвинтарі у Сваляві по вулиці Драчинській. Але пізніше вирішили закласти спеціальне військове кладовище, щоб віддати данину пам'яті й полеглим на фронті. Територію для кладовища відвели на узбіччі шляху, що веде до Голубинного. Раніше це було занедбане поле з ямами. Впорядковували нове кладовище військовополонені італійці. Вони підняли і вирівняли площу, викопали і перевезли останки із старого цвинтаря та перезахоронили їх на новому.
Багато років меморіальне кладовище часів І Світової Сійни утримувалося у зразковому порядку. В середині 30-х років стараннями мецената — інженера фабрики «Сольва» Гемпла тут постав величний обеліск, до чотирьох сторін якого були прикріплені чавунні плити з рельєфними написами прізвищ загиблих і номерами могил, а на маківці обеліска у дні урочистостей у великій мідній чаші горів вогонь. Хто ж призвів цей пам'ятник історії до занепаду? Наприкінці 40-х років за кладовищем розташувалась якась мехколона. Водії не задовольнились скромним польовим путівцем, що вів повз кладовище в урочище Дем'янчі, натомість машинами утрамбували собі дорогу навпростець через кладовище. Саме тоді було покладено початок вандалізму Огорожа з живоплоту знищена, могили затоптані, а обеліск опинився на проїжджій частині. Навіть невеликі надмогильні камені з номерами поховань були по-варварськи знищені. У середині 50-х років вже радянські військові розстрілювали ці камені як мішені на полігоні, який облаштували собі на той час під горою Лисою. В той же період порушувалось питання про цілковите знищення, ліквідацію цього пам'ятника. Створеному Українському товариству охорони пам'ятників історії та культури тоді вдалось відстояти цю і деякі інші старожитності на території Свалявщини. Тоді ж було перенесено обеліск вглиб цвинтаря. Саме тут, за річкою Латорицею - виникла нова людська трагедія, теж пов’язана з війною, але вже з другою світовою.
Відразу по проходженню фронту на цій околиці пізньої осені 1944 року був наспіх організований пересильний табір, до якого загнано із закарпатських сіл та міст чимало цивільних осіб – чоловіків, здебільшого угорців, які нібито нелояльні до визволителів і нової влади. Без будь-якого слідства і суду сотні простих людей замучено в табірному холоді та голоді і поскидано у великі ями вище військового цвинтаря. На місці масового захоронення останків загиблих (прилеглому до військового цвинтаря пагорбку), на згадку про угорців, невинно репресованих і замордованих сталінським режимом у 1944 — 1945 роках в 1994 році споруджено підпорну стіну жалоби з висотною стелою. Заодно впорядковано й військове кладовище, огороджено декоративною кам’яною стінкою весь меморіальний комплекс.

Можливо Вам буде цікаво Свалява загальна інформація , Михайлівська церква , Свято-Троїце-Кирило-Мефодіївський жіночий монастир , Обеліск на місці розправи над демонстрантами по вул. Першотравневій , Пам’ятник «Загиблим воїнам – визволителям» а також для відпочинку вам можуть знадобиться Пам’ятник Гуці - Венелінучетвер, грудень 12, 2019

 Свалявський Меморіальний комплекс

 Свалявський Меморіальний комплекс

 Свалявський Меморіальний комплекс

 Свалявський Меморіальний комплекс

РЕКОМЕНДУЄМО

Готель «Любе», Яблуниця
Світ Сонця
FeeriaLisu
Хата Різьбяра
 

Карта сайта
Все для відпочинку: найкращі ресторани Києва
Готелі Києва в центрі
Пошук персонала в готелі

Косів Тур-готельВедмежий двірБойківська хата, СлавськеVilla Mitadesмедовий дім,мукачевоУ Лукача, Пашківці
Головна | Контакти | Події | Форум | Курорти | Додати готель | Пошук
Copyright © 2010-2012.
копіювання матеріалів без посилання на сайт заборонено та переслідується законом